Czy dzięki właściwej rehabilitacji jesteśmy w stanie poprawić motoryczność? Czy możemy pozbyć się wszelakiego typu niedogodności związanych z bólem powstałym na skutek urazów bądź wrodzonych wad? Liczne przykłady z życia oraz specjalistyczna literatura dowodzą, że jest to jak najbardziej możliwe dzięki rehabilitacji. W jej przeprowadzeniu nierzadko jest niezbędny odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny.

Rehabilitacja – co kryje się pod tym pojęciem?

Mianem rehabilitacji określa się grupę ćwiczeń oraz innego rodzaju działań, za pomocą których przywraca (bądź poprawia) się funkcje biologiczne, rodzinne lub społeczne pacjentom, którzy na skutek urazów bądź wad wrodzonych odczuwają ból, gorszą jakość życia, a także zmagają się z wykluczeniem społecznym. Ponadto rehabilitacja wykorzystywana jest również jako efektywny sposób na ograniczenie ewentualnego dalszego rozwoju niepełnosprawności. Rehabilitacja może być przeprowadzana zarówno u dzieci, jak i dorosłych oraz seniorów.

Jeżeli chodzi o rodzaje rehabilitacji możemy mówić tutaj o jej trzech typach:

  • stacjonarnej – odnosi się ona do osób, które na skutek ciężkich wypadków lub poważnych problemów ze zdrowiem wymagają stałej, całodobowej opieki specjalistów. Z tego też względu przebywają w szpitalach lub ośrodkach rehabilitacyjnych.
  • w domu pacjenta – to rodzaj ćwiczeń dedykowanych osobom, w przypadku których transport w inne miejsce jest niemożliwy w związku ze złym stanem zdrowia, ograniczoną motoryką etc.
  • w trybie dziennym bądź ambulatoryjnym – to nic innego jak rehabilitacja polegająca na zabiegu bądź regularnie odbywającym się cyklu zabiegów. Pacjent dojeżdża na nie do danej placówki, a następnie wraca do domu.

Wskazania do rehabilitacji – kiedy jest ona zalecana?

Wśród przesłanek do tego typu terapii można wymienić chociażby:

  • wady postawy;
  • przebyte urazy oraz niedające o sobie zapomnieć kontuzje;
  • powrót do sprawności po mniej lub bardziej skomplikowanych zabiegach operacyjnych;
  • opóźnienie rozwoju psychoruchowego u najmłodszych;
  • leczenie otyłości;
  • dolegliwości poporodowe bądź te występujące jeszcze podczas ciąży;
  • choroby układu oddechowego;

Należy pamiętać o tym, że metody rehabilitacyjne są ZAWSZE indywidualnie dobierane każdemu pacjentowi. Nierzadko pracuje nad tym zespół osób składający się z ortopedy lub neurologa oraz fizjoterapeuty. W zależności od występujących niepokojących objawów, nasilających się problemów oraz rodzaju schorzenia, rehabilitacja może składać się z różnych elementów. Są to m.in. masaż, laseroterapia, magnetoterapia, elektroterapia, kinezyterapia, fizykoterapia. Składa się na to również zestaw ćwiczeń, do wykonania których konieczny jest profesjonalny sprzęt rehabilitacyjny.

Jaki sprzęt rehabilitacyjny do kinezyterapii oraz laseroterapii wybrać?

Kinezyterapia

Inaczej zwana rehabilitacją ruchową. Jest to zespół ćwiczeń mających na celu zwiększenie wytrzymałości mięśni. Wpływa również na poprawę ogólnej wydolności organizmu, korekcję niewłaściwych nawyków ruchowych, a także zwiększenie ruchomości stawów. Tego rodzaju rehabilitacja znakomicie sprawdza się w przypadku zespołów bólowych kręgosłupa. Przyda się też przy leczeniu kontuzji powstałych na skutek aktywności fizycznej. Jeżeli chodzi o odpowiedni sprzęt rehabilitacyjny tutaj niezbędne okazują się: zestawy do ćwiczeń w podwieszeniu, piłki rehabilitacyjne, poduszki sensoryczne, rollery, platformy balansowe oraz taśmy i tubingi rehabilitacyjne o rozmaitych oporach i długościach.

Laseroterapia

To specyficzna forma rehabilitacji, gdzie za główny sprzęt rehabilitacyjny służą lasery medyczne. Emitują one skupioną wiązkę światła wykazującą się działaniem przeciwzapalnym, przeciwbólowym, przeciwobrzękowym oraz wspomagającym gojenie. Lasery często znajdują zastosowanie w fizykoterapii. W niektórych przypadkach wykorzystujących metodę bezkontaktową, kontaktową lub punktową stosowaną choćby przy usuwaniu blizn, leczeniu odleżyn, czy porażenia nerwu twarzowego.

Akcesoria do ćwiczeń rehabilitacyjnych? Postaw na sklep z profesjonalnym asortymentem Orto-Service!

Chcesz zakupić poduszki ortopedyczne, wózki inwalidzkie, taśmy lub innego rodzaju sprzęt rechabilitacyjny oraz produkty, które ułatwią codzienne funkcjonowanie Twoim podopiecznym i wspomogą ich powrót do lepszej sprawności i wzmocnią mięśnie po urazach lub kontuzjach? Dołącz do stale rosnącego grona Klientów Orto-Service i postaw na certyfikowany sprzęt do rehabilitacji od wiodących producentów takich jak Hoggi, Stricker oraz Varilite.

Dzięki intuicyjnemu podziałowi na poszczególne kategorie z łatwością znajdziesz produkty i sprzęt dedykowany zarówno osobom starszym, jak i dzieciom. Wśród dostępnych w naszym sklepie produktów znajdziesz m.in. wózki aktywne, skutery, siedziska oraz całą gamę innych projektów podzielonych na poszczególne podkategorie. W przypadku złożenia zamówienia modele z Twojego koszyka dostarczy kurier pod wskazany adres tak więc nie musisz martwić się o noszenie ciężkich pakunków.