Ceny wózków inwalidzkich zaczynają się zazwyczaj od kilkuset złotych, ale w przypadku wózków specjalnych górna granica może sięgać nawet tysięcy złotych. W niektórych przypadkach wybór wózka inwalidzkiego z wyższej półki cenowej jest dobrowolny, ale najczęściej konieczny jest zakup wózka do aktywnej rehabilitacji lub specjalnego wózka dla dzieci. W takich przypadkach warto skorzystać z dofinansowania do sprzętu medycznego udzielanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Wózek inwalidzki na NFZ

Warunki przyznawania refundacji z NFZ określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na receptę. W dokumencie tym znajduje się część dotycząca dofinansowania do wózków inwalidzkich, w której zawarte są informacje o częstotliwości dofinansowania do tego rodzaju sprzętu oraz o lekarzach, którzy mogą wystawiać nakazy na wózki inwalidzkie.

Refundacja NFZ na wózek inwalidzki – dla kogo?

Wózki inwalidzkie są niezbędnym sprzętem dla osób niepełnosprawnych i starszych, które mają problemy z samodzielnym poruszaniem się. Aby otrzymać refundację na wózek inwalidzki z NFZ, pacjent musi posiadać ubezpieczenie społeczne i zdrowotne z funduszu ubezpieczeń społecznych.

Wykaz chorób i schorzeń, na które specjalista może wystawić zlecenie na wózek inwalidzki, znajduje się we wspomnianym wcześniej rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia. Refundacja może być pełna lub częściowa, w zależności od kosztów sprzętu. W przypadku niektórych kategorii wózek inwalidzki jest całkowicie bezpłatny.

Na jakie wózki inwalidzkie można dostać refundację NFZ?

Refundacja NFZ obejmuje zarówno podstawowe wózki inwalidzkie ręczne, wózki składane i wszystkie wózki dziecięce, jak i specjalistyczne wózki inwalidzkie dla dorosłych, w tym skutery elektryczne. Zakres rehabilitacji, a tym samym rodzaj sprzętu, zależy od rodzaju schorzenia, stanu zdrowia pacjenta i jego stopnia samodzielności. Każdy produkt medyczny, w tym wózki inwalidzkie aluminiowe i stalowe, posiada unikalny kod NFZ, który jest symbolem wskazującym na odpowiednią kategorię produktu.

Czytaj więcej w tym artykule: Na jakie wózki inwalidzkie przysługuje refundacja NFZ?

Jak uzyskać dofinansowanie NFZ na wózek inwalidzki?

Finansowanie sprzętu medycznego przez Narodowy Fundusz Zdrowia jest dostępne tylko po odpowiednim skierowaniu od specjalisty. Wiele osób zastanawia się, kto wypisuje formularze zamówień na wózki inwalidzkie. Zgodnie z przepisami formularz zamówienia na sprzęt medyczny wypisuje osoba upoważniona. W przypadku wózków inwalidzkich musi być on wypisany przez lekarza o określonej specjalizacji.

Zlecenie na manualny wózek inwalidzki otrzymasz bez problemu od lekarza pierwszego kontaktu. Jeśli jednak chcesz otrzymać refundację na wózek inwalidzki z napędem, musisz zgłosić się do lekarza specjalisty z zakresu ortopedii, pediatrii, neurologii, chirurgii lub geriatrii. Po zbadaniu przez lekarza specjalistę, w ciągu 30 dni musisz potwierdzić otrzymane zlecenie w placówce NFZ. Po tym czasie wystarczy zrealizować zlecenie za pośrednictwem sklepu medycznego – stacjonarnego lub internetowego – np. ortoservice.com.pl.