Elektryczny skuter inwalidzki to doskonałe rozwiązanie dla osób starszych lub niepełnosprawnych, którym zależy na większej mierze niezależności i mobilności. Skutery elektryczne inwalidzkie pozwalają na łatwe przemieszczanie się, w szczególności poza domem – na przykład w marketach, w centrach handlowych na zakupach, przy załatwianiu sprawunków czy na spacerach, dostosowując się do indywidualnych potrzeb użytkownika. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się cechom skuterów elektrycznych inwalidzkich, ich rodzajom a także dofinansowaniom, które są na nie oferowane.

Elektryczny skuter inwalidzki – kryteria wyboru

Bez dwóch zdań, elektryczne skutery inwalidzkie posiadają wiele zalet i w dużym stopniu ułatwiają codzienne funkcjonowanie osobom z ograniczoną mobilnością – czy to ze względu na wiek czy stan zdrowia.

Skutery dla niepełnosprawnych są nieocenionym rozwiązaniem dla osób z ograniczoną mobilnością, ułatwiającym przemieszczanie się na co dzień. Dzięki nowoczesnym technologiom, skutery te są wyposażone w wiele funkcji, które poprawiają komfort i bezpieczeństwo jazdy użytkownika. Ważnym elementem skuterów dla niepełnosprawnych jest ich ergonomiczna konstrukcja, pozwalająca na łatwe sterowanie i dostosowanie do indywidualnych potrzeb osoby korzystającej z pojazdu. W miarę jak rośnie świadomość na temat potrzeb osób z niepełnosprawnościami, rynek skuterów dla niepełnosprawnych rośnie, oferując coraz większą różnorodność modeli i opcji dostosowanych do konkretnej sytuacji. Dodatkowo, skutery te oferują możliwość pokonywania długich dystansów, co zapewnia niezależność i codzienną mobilność.

Elektryczne skutery dla niepełnosprawnych

Aby znaleźć idealny skuter dla niepełnosprawnych, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Przede wszystkim należy zastanowić się nad rodzajem i stopniem niepełnosprawności oraz jakie funkcje mogą być potrzebne dla danej osoby. Istotne są także takie czynniki, jak maksymalna prędkość, zasięg, wielkość i waga pojazdu, a także możliwości jego transportu. Warto również sprawdzić, czy skuter posiada homologację, co pozwoli na legalne poruszanie się po drogach publicznych. Dobrej jakości skutery dla niepełnosprawnych można znaleźć w sklepach specjalistycznych, a także na stronach internetowych – takich jak ortoservice.com.pl – oferujących szeroki wybór produktów, co pozwoli na znalezienie idealnego rozwiązania dla każdego użytkownika.

Skuter inwalidzki elektryczny – rodzaje

Skutery inwalidzkie elektryczne są dostępne w wielu modelach i konfiguracjach, tak aby idealnie dopasować się do potrzeb i wymagań użytkownika, zapewniając stabilną jazdę. Czterokołowe inwalidzkie skutery elektryczne sprawdzają się świetnie dla osób starszych lub osób z ograniczoną mobilnością. Umożliwiają poruszanie się i przewożenie lekkich ładunków – na przykład zakupów – tym samy ułatwiając codzienne obowiązki. Dodatkowo, oferujemy szeroki wybór modeli, które spełnią różnorodne potrzeby użytkowników.

Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem są również handbike’i – czyli elektryczne napędy do wózków inwalidzkich w formie dostawki. Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele korzyści – między innymi nie wymaga „przesiadki” użytkownika z wózka używanego w domu na skuter. Przystawka o napędzie elektrycznym do wózka inwalidzkiego umożliwia połączenie z tradycyjnym wózkiem w zaledwie kilka sekund i zachowuje kompaktowość wózka inwalidzkiego. Bez problemu mieści się w większości bagażników samochodowych i jest łatwa w montażu i demontażu.

Skutery inwalidzkie elektryczne dla seniora

Elektryczny skuter dla seniora

Elektryczny skuter dla seniora

Wózki inwalidzkie typu skuter świetnie sprawdzają się dla osób w podeszłym wieku. Taki kompaktowy skuter inwalidzki elektryczny zapewnia łatwość manewrowania, nawet w ciasnych pomieszczeniach czy alejkach sklepowych i wspiera użytkownika na dłuższych dystansach, których najprawdopodobniej nie pokonałby o sile własnych mięśni.

Skuter elektryczny inwalidzki posiada wygodne siedzisko, intuicyjne sterowanie, oświetlenie drogowe, a także koszyk lub bagażnik, który pomoże w załatwianiu codziennych sprawunków. Szerokie koła pomagają przebycie długich dystansów, zapewniają duże ułatwienie oraz gwarantują poczucie samodzielności tak bardzo potrzebne osobom niepełnosprawnym.

Skuter dla niepełnosprawnych – dofinansowanie

Aby dowiedzieć się, komu przysługuje dofinansowanie na skuter inwalidzki, warto śledzić bieżące rozporządzenia. Na dzień pisania tego artykułu, z dofinansowania mogą skorzystać osoby które spełniają wszystkie poniższe warunki:

  • posiadają znaczny stopień niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności,
  • posiadają dysfunkcję narządu ruchu, która powoduje problemy w samodzielnym przemieszczaniu się,
  • otrzymały zgodę lekarza specjalisty na użytkowanie skutera o napędzie elektrycznym lub wózka ręcznego z oprzyrządowaniem elektrycznym,

Dofinansowanie na skuter inwalidzki przysługuje bez względu na wiek – ale dla osób poza wiekiem aktywności zawodowej (kobiety do 60 roku życia, mężczyźni do 65 roku życia) tylko jeśli są zatrudnione.

Dokumenty, które należy przygotować to:

  • orzeczenie o niepełnosprawności,
  • zaświadczenie lekarskie (specjalista) (zgoda),
  • opcjonalnie: ofertę cenową, opinię eksperta w zakresie dopasowania wnioskowanej pomocy do aktualnych potrzeb wynikających z aktywności, dokument potwierdzający zatrudnienie (w tym wolontariat trwający co najmniej 6 miesięcy) w przypadku osób, które osiągnęły wiek emerytalny.

Maksymalna kwota dofinansowania to 8.250 zł. Decyzję o wysokości dofinansowania podejmuje realizator na podstawie oceny wniosku. Z tego względu bardzo istotne jest, aby dobrze uzasadnić potrzebę zakupu. Co najmniej 25% ceny brutto zakupu musi być pokryte przez udział własny wnioskodawcy.