Kiedy powinno się kupić pierwszy wózek inwalidzki dla dziecka z porażeniem mózgowym? Jak często zmieniać wózki inwalidzkie wraz z rozwojem dziecka? Na jakie dofinansowanie można liczyć przy zakupie wózka inwalidzkiego dla dzieci? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Wózek inwalidzki dziecięcy

Wózek inwalidzki dla dziecka ma znaczny wpływ na poprawę jakości życia zarówno małego użytkownika, jak i jego opiekunów. Ponieważ organizmy dzieci rozwijają się bardzo szybko, niezwykle ważny jest wybór wózka inwalidzkiego, który będzie wspierał rozwój i poprawną posturę ciała. Wózek inwalidzki dziecięcy należy dopasować tak, aby „rósł” razem z dzieckiem. Gdy wózek ma regulowaną głębokość siedziska, wysokość oparcia, podnóżków czy regulację kąta oparcia, zapewnia to większy komfort użytkowania.

Spacerowy wózek inwalidzki dziecięcy nie tylko ułatwia chorym i ich opiekunom codzienne życie, ale również pełni przy tym istotne funkcje rehabilitacyjne. Ułatwia pionizację przy jednoczesnej stabilizacji ciała.

Kiedy kupić pierwszy wózek inwalidzki dla dziecka z porażeniem mózgowym?

Mózgowe porażenie dziecięce to najczęstsza przyczyna niepełnosprawności u dzieci – aż dwoje na tysiąc dzieci rodzi się z MPD. Potrzebują one stałej codziennej opieki i wsparcia rehabilitacyjnego. Dlatego już kilkumiesięczne dzieci z MPD potrzebują specjalnego spacerowego wózka inwalidzkiego, który różni się od standardowej spacerówki.

Wózek przeznaczony dla dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym, dysfunkcjami układu kostnego, przepukliną oponowo-rdzeniową, epilepsją lub schorzeniami mięśni posiada lekką konstrukcję, multiregulację i liczne dodatki, które umożliwiają dopasowanie wózka do potrzeb pacjenta.

Wózek inwalidzki dla dziecka Hoggi Bingo Evo

Wózek inwalidzki dla dziecka Hoggi Bingo Evo

Na co zwracać uwagę wybierając spacerowe wózki inwalidzkie dla dzieci?

Najistotniejszą sprawą przy wyborze wózka jest rozmiar. Inwalidzki wózek spacerowy i jego siedzisko muszą być idealnie dopasowane do gabarytów dziecka. Ze względu na bezpieczeństwo i przebieg rehabilitacji, szczególne znaczenie ma szerokość siedzenia, która powinna być zaledwie 2-4 centymetry szersza od szerokości bioder. Dodatkowo, ważna jest głębokość  siedziska i wysokość oparcia. Takie ograniczenie miejsca zapobiega przyjmowaniu nienaturalnych pozycji wywołanych niekontrolowanymi ruchami i problemami z utrzymaniem właściwej postawy.

Decydując się na wózek inwalidzki bez regulacji, jego rozmiar należy dobrać pod dokładne wymiary siedziska i dopuszczalne obciążenie wózka. Czasami rozmiar oznaczany jest podobnie jak rozmiar ubrania. W większości wypadków jednak dostępne wózki inwalidzkie dla dzieci umożliwiają dość płynną regulację w zakresie kilkunastu lub kilkudziesięciu centymetrów. Pozwala to nie tylko na dokładne dopasowanie wymiaru do dziecka, ale też na późniejsze zmiany ustawień wraz z dzieckiem i jego rozwojem.

Wózek inwalidzki dla dziecka a refundacja NFZ

Wózek inwalidzki dla dziecka to oczywiście spory wydatek. Jeśli odpowiedni kod produktu znaduje się na liście NFZ, istnieje możliwość ubiegania się o refundację zakupu. Aby móc skorzystać z refundacji, należy udać się do specjalisty, który wypisze skierowanie na konkretny produkt z ramienia Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wózek inwalidzki specjalny osobie dorosłej należy się raz na 4 lata, dziecku – raz na 3 lata. Warto wiedzieć, że w wypadku uszkodzenia wózka, NFZ może dofinansować także jego naprawy.