Choć jeszcze kilkanaście lat temu tak optymistyczny scenariusz mógłby się wydawać raczej nierealny, to obecnie na rynku sprzętu medycznego mamy do wyboru setki propozycji wózków inwalidzkich. Są one niezastąpione w codziennym funkcjonowaniu w przypadku osób niepełnosprawnych.

Nowoczesna technologia oraz innowacyjne rozwiązania wpływają na poprawę komfortu. Sprawiają, że wózki inwalidzkie wykorzystywane w warunkach domowych oraz te dedykowane do użytku zewnętrznego nie tylko znacznie ułatwiają przemieszczanie się z punktu A do punktu B, ale również gwarantują bezpieczeństwo i wygodę. Nie oznacza to jednak, że każdy, dostępny wózek inwalidzki faktycznie zasługuje na uwagę.

Wybieramy wózek inwalidzki – 4 ważne kryteria

Rodzaj napędu – wózek wyposażony w napęd ręczny czy elektryczny?

To jedno z pierwszych pytań jakie zadają sobie osoby, którym tego rodzaju sprzęt jest niezbędny. W tym przypadku wybór powinno się uzależnić od preferencji osoby niepełnosprawnej i możliwości finansowych. Ważny jest też metraż mieszkania i stan zdrowia, który bezpośrednio przekłada się również na siły.

Zasadniczą różnicą pomiędzy wózkami z napędem ręcznym oraz elektrycznym jest cena. Oczywiście bardziej przystępna jest dla modelu sterowanego za pomocą siły własnych mięśni. Często jest to kwota wynosząca nawet kilka tysięcy złotych mniej. Niewątpliwą zaletą wózków ręcznych jest również fakt, że pozwalają one utrzymać stosunkowo dużą sprawność ramion. W przypadku dzieci oraz dorosłych jest znakomitym ćwiczeniem rehabilitacyjnym. Jeżeli jednak osoba jeżdżąca na wózku ma mocno ograniczoną sprawność, wówczas warto jest się zdecydować na produkty wyposażone w elektryczny napęd. Kieruje się nimi najczęściej za pomocą intuicyjnego w obsłudze joysticka.

Wielkość wózka

Kolejną kwestią jest wielkość wózka, która dotyczy zarówno szerokości siedziska, jak i samego rozmiaru całego projektu. Jeżeli chodzi o siedzisko i dobór jego właściwego wymiaru, tutaj wystarczy postawić na sprawdzony sposób polegający na zmierzeniu szerokości miednicy w linii prostej. Otrzymaną wartość dobrze jest zwiększyć o kilka dodatkowych centymetrów zapewniających wygodę. Jest to ważne np. podczas chłodniejszych dni, kiedy to warstwa ubrań jest znacznie grubsza niż zazwyczaj.

Rozmiar wózka dla osób niepełnosprawnych powinien także zostać optymalnie dopasowany do metrażu mieszkania oraz jego poszczególnych pomieszczeń. Warto rozważyć również sposoby transportu. Konstrukcja wózka oraz jego wymiary muszą nie tylko umożliwiać jego bezproblemowe składanie i chowanie do bagażnika samochodu, ale także korzystanie z jego funkcjonalności w domu. Zbyt duży, niemieszczący się w drzwiach wózek inwalidzki to istna zmora dla każdej osoby zmagającej się na co dzień z różnego typu schorzeniami wiążącymi się z niepełnosprawnością.

Funkcjonalność

Wózek przeznaczony do użytkowania przez niepełnosprawnych, niezależnie od tego czy zamieszkują oni w domach opieki, przebywają w szpitalach, czy też mają komfort mieszkania we własnym domu korzystając z całodobowej opieki, powinny również odznaczać się praktycznością. Nieprawidłowo dobrany model może bowiem dodatkowo utrudnić funkcjonowanie, a nawet pogorszyć stan zdrowia.

Jakie więc kryteria pod względem funkcjonalności powinny spełniać wózki inwalidzkie? Warto postawić na modele z możliwością odchylania oparcia. Ich rama wykonana jest z solidnego, odpornego na zniszczenia oraz zmienne warunki atmosferyczne tworzywa (np. stali bądź aluminium). Godne uwagi wózki powinny również posiadać regulowane podnóżki, koła tylne i wygodne podłokietniki pokryte warstwą nylonu.Ważne są także oczywiście specjalne hamulce pozwalające na zablokowanie wózka przy jeździe do przodu pod górkę. Kluczową kwestią jest także to, czy tapicerka wykonana jest z łatwych do czyszczenia materiałów. Zwróć uwagę na fakt czy wózek inwalidzki ma nakładki silikonowe na ciągi, które zapobiegają ślizganiu się dłoni na wózkach z napędem ręcznym.

Akcesoria

Wózek inwalidzki z odchylanym oparciem i stabilizacją głowy umożliwia utrzymanie optymalnej pozycji siedzącej. Dobrze jest również zadbać o poprawiające wygodę akcesoria. Może to być piankowa, żelowa bądź pneumatyczna poduszkę przeciwodleżynową. Minimalizują one ryzyko powstawania bolesnych i ciężkich do zaleczenia urażeń skóry.

Trwałe i wygodne wózki inwalidzkie? Sortuj wg produktów dostępnych w Orto-Service!

Interesuje Cię wózek ze stabilizacją głowy, który posiada nowoczesny design? Szukasz elektrycznego wózka, z obsługą którego z łatwością poradzą sobie osoby starsze bądź dzieci? Bardzo dobrze trafiłeś, ponieważ nasz sklep oferuje pełną gamę propozycji wózków dających duże możliwości adaptacyjne.

Wśród dostępnych projektów znajdziesz elektryczne i manualne. Oferujemy też specjalne wózki inwalidzkie wyposażone w regulowane podłokietniki, koła tylne oraz podnóżki. Zapewnią one dużą mobilność i sprawią, że z łatwością pokonasz wszelkie, stające Ci na drodze przeszkody.