Wózki inwalidzkie dla dzieci pomagają rodzicom opiekować się najmłodszymi i pomóc im odkrywać świat w najwygodniejszy sposób, jaki to możliwe. Aby taki wózek mógł służyć jak najlepiej, warto poznać dostępne rodzaje oraz parametry, którymi dobrze się kierować przy wyborze.

Wózek inwalidzki dla dziecka – rodzaje

Wózki inwalidzkie dedykowane dzieciom mogą mieć różne przeznaczenie, a co za tym idzie – budowę i funkcje. Przede wszystkim, wiele zależy od tego, czy wózkiem będzie operować samo dziecko, czy też opiekun. Możemy wyróżnić podstawowe kategorie:

  • wózki inwalidzkie dziecięce spacerowe
  • aktywne wózki inwalidzkie dziecięce
  • wózki inwalidzkie dziecięce specjalne
  • elektryczne wózki inwalidzkie dziecięce

Wózek dziecięcy spacerowy przeznaczony jest dla dzieci, które ze względu na stan zdrowia lub wiek nie są w stanie samodzielnie korzystać z wózka. Takie wózki spacerowe prowadzone przez opiekuna umożliwiają codzienne wyjścia na zewnątrz ważne w rehabilitacji oraz dla ogólnego rozwoju dziecka.

Wózek inwalidzki aktywny to z kolei wózek manualny dla dziecka, którego wiek i sprawność fizyczna pozwalają na samodzielne poruszanie się. Wózki manualne dla dzieci to bardzo stabilne i wytrzymałe konstrukcje, tak by sprostać wymaganiom aktywnych najmłodszych.

Wózek dziecięcy specjalny ma budowę modułową i jest indywidualnie dostosowany do użytkownika. W takim modelu konieczna jest szeroka możliwość wychylenia siedziska i oparcia. Jest to ważne gdyż jest to wózek medyczny proponowany najmłodszym pacjentom o bardzo ograniczonej możliwości ruchu, np. po porażeniu mózgowym.

Dziecięcy wózek inwalidzki elektryczny dedykowany jest dzieciom, które choć nie mogą na codzień korzystać z wózka manualnego, mogą nadal być mobilne i aktywne. W tej kategorii wózka znajdziemy warianty o różnym skomplikowaniu i cenie.

Wózki inwalidzkie dla dzieci – jak wybrać?

Wózek inwalidzki dla dzieci to rzecz, której należy stawiać wysokie wymagania. Będzie ona służyć młodemu człowiekowi, którego ciało się rozwija. Aby mogło dziać się to w możliwie w jak najbardziej poprawny sposób, siedziska wózków muszą umożliwiać zachowanie wygodnej postawy zdrowej dla kręgosłupa.

Regulowane oparcia oraz wygodne siedziska to podstawowe elementy, na które zwracamy uwagę przy wyborze wózka inwalidzkiego. Przy zakupie sprawdź, czy wózek inwalidzki będzie rósł wraz z dzieckiem. Oczywiście wózek ma tylko pewien zakres możliwości ustawień. Są to np. wysokość oparcia czy szerokość siedziska. Jednak pewne pole manewru pozwoli, aby wózek inwalidzki dla dzieci służył jak najdłużej.

Ważne parametry wózków inwalidzkich dla dzieci

Na jakie parametry wózków inwalidzkich dla dzieci należy zwracać uwagę? W zależności od wieku i poziomu niezależności dziecka, wybór musi zapaść pomiędzy różnymi typami wózków. Z pewnością ważna będzie też ładowność uzależniona od wagi użytkownika. Zwróć uwagę na szerokość i głębokość siedziska umożliwiająca wygodne korzystanie.

Wózek modułowy specjalny powinien również jak najszerszy zakres pochylenia oparcia. Dobrze, gdy zmiana kąta nachylenia odbywa się płynnie i bezstopniowo. Zwróć uwagę na wcześniej wspominaną zdolność wzrostu wózka. Dzieci rosną szybko, więc i wózek oraz wysokość oparć musi się zmieniać razem z dzieckiem tak, aby zapewnić jak najlepsze wsparcie rozwijającego się organizmu.

W wypadku wózka aktywnego manualnego czy elektrycznego, ważna jest stabilność, amortyzacja oraz promień skrętu kół, tak aby wózkiem można było wygodnie sterować nawet w małych pomieszczeniach czy w nieprzewidywalnych warunkach poza domem.

Dla wielu rodziców ogromne znaczenie ma również waga samej konstrukcji oraz możliwość kompaktowego złożenia do transportu. Cennym szczegółem jest też możliwość personalizacji wyglądu wózka – dedykowany nadruk, imię, kolor.