Przeciwodleżynowa poduszka do wózka inwalidzkiego to produkt, który w znaczny sposób poprawia wygodę korzystania z wózka. Zapewni ona większy komfort osobie, która intensywnie używa wózka inwalidzkiego i ma problemy ze zmianą pozycji, a przede wszystkim – zmniejszy ryzyko powstania bolesnych ran.

Jak działa poduszka przeciwodleżynowa do wózka inwalidzkiego? 

Przede wszystkim, gwarantuje ona większe bezpieczeństwo i wygodę korzystania z wózka. Jej mechanizm jest zbliżony w działaniu do mechanizmu materaca przeciwodleżynowego. Jest więc zbudowana z wypełnionych powietrzem komór, które chronią ciało przed kontaktem z podłożem, rozkładając w sposób równomierny siłę nacisku na poduszkę. Poszczególne komory są bowiem połączone. W chwili zaś, gdy pacjent zasiada na wóżku, dochodzi do przemieszczenia się powietrza z obszarów o wysokim ciśnieniu do obszarów, gdzie jest ono obniżone. Dzięki temu poduszki do wózka inwalidzkiego są w stanie w idealny sposób dopasować się do ciała pacjenta.

Zobacz przeciwodleżynowe poduszki do wózków inwalidzkich w naszym sklepie.

Poduszka przeciwodleżynowa – wsparcie w utrzymaniu postury ciała.

Poduszka przeciwodleżynowa jest wręcz niezbędnym produktem – zwłaszcza, gdy osoba chora spędza na wózku inwalidzkim po kilka godzin dziennie. W takiej sytuacji bowiem dojść może do osłabienia mięśni brzucha, a nawet do deformacji w obrębie układu kostnego. Wysokiej jakości poduszka do wózka inwalidzkiego będzie w stanie pomóc odpowiednio skorygować posturę ciała pacjenta. Tym samym zmniejszy się ryzyko rozwinięcia poważnych chorób, jak na przykład skrzywienia kręgosłupa.

Poduszka do wózka zapobiegnie zakrzepicy żył głębokich

Kolejną groźną sytuacją, do której może dojść w wyniku nieprawidłowego użytkowania wózka inwalidzkiego (bez poduszki) jest zakrzepica żył głębokich. Niestety, osoby korzystające z wózków inwalidzkich są w grupie ryzyka zapadnięcia na tę chorobę. Dzieje się tak ponieważ w trakcie użytkowania wózka dochodzi do długotrwałego ucisku naczyń krwionośnych w obrębie ud.  Poduszka do wózka inwalidzkiego w znaczący sposób redukuje to ryzyko, odciążając żyły głębokie i pozwalając na swobodny przepływ krwi. Przypomnijmy, że konsekwencją zakrzepicy żył głębokich może być nawet zator płucny.

Poduszka przeciwodleżynowa poprawi komfort i stabilność 

Zaleta ta jest niezwykle warta podkreślenia zwłaszcza w przypadku użytkowników wózków ręcznych. poduszka do wózka inwalidzkiego wysokiej jakości utrzymuje się bowiem podczas jazdy w jednej pozycji, nawet podczas skręcania i manewrowania pojazdem. Pacjent nie będzie więc ślizgał się po powierzchni siedziska, co czyni korzystanie z wózka inwalidzkiego znacznie bardziej komfortowym.

Poduszka do wózka inwalidzkiego zapobiega odleżynom

Oczywiście, jak sama nazwa wskazuje, poduszka przeciwodleżynowa do wózka inwalidzkiego zapobiegnie powstawaniu odleżyn. Można stosować ją zarówno w celu niedopuszczenia do powstania zmian odleżynowych, jak i aby złagodzić i ograniczyć przykre konsekwencje zmian już istniejące. Oczywiście, nawet pomimo stosowania takiej poduszki zaleca się regularne kontrolowanie stanu skóry osoby poruszającej się na wózku.