Refundacja NFZ obejmuje zarówno podstawowe ręczne wózki inwalidzkie, wózki składane, wszystkie wózki dziecięce, jak i specjalistyczne wózki dla dorosłych, w tym skutery z napędem. Stopień rehabilitacji, a więc i rodzaj sprzętu, zależy od rodzaju choroby, stanu pacjenta i jego stopnia samodzielności. Każdy wyrób medyczny, w tym wózki inwalidzkie wykonane z aluminium i stali, ma przypisany kod NFZ – symbol wskazujący na odpowiednią kategorię produktu.

Wózek inwalidzki ręczny – refundacja

Dofinansowanie na wózek inwalidzki ręczny jest dostępne zarówno dla dzieci w wieku 3-18 lat, jak i dla dorosłych z udokumentowanym trwałym upośledzeniem niezależnej mobilności.

Dla dzieci kod P.128 oznacza możliwość znalezienia sprzętu na nowy wózek inwalidzki w ciągu zaledwie trzech lat z limitem do 600 złotych.

Kod NFZ dla ręcznych wózków inwalidzkich dla dorosłych to P.127, co oznacza dofinansowanie do 600 złotych. Dorośli mogą ubiegać się o nowy wózek inwalidzki co pięć lat. Warto pamiętać, że czasami za niewielką dopłatą można otrzymać najnowszy sprzęt, który posiada dodatkowe wyposażenie zwiększające komfort użytkownika.

Dofinansowanie NFZ na wózek inwalidzki ze stopów lekkich

Aluminiowe wózki inwalidzkie z dofinansowaniem o kodzie P.129 dostępne są dla dorosłych i dzieci w wieku 3-18 lat. Podobnie jak w przypadku wózków inwalidzkich ręcznych, należy przedstawić zaświadczenie o trwałej niezdolności do chodzenia, ale przyjmuje się, że osoba jest w stanie poruszać się na wózku samodzielnie bez pomocy osoby trzeciej. Ponadto osobie, która zakupiła wózek inwalidzki ze środków publicznych, nie przysługuje wózek specjalny.

Lekki aluminiowy wózek inwalidzki posiada koła, które można szybko zdjąć i złożyć w celu ułatwienia transportu. Nierzadko posiada też intuicyjny mechanizm składania i rozkładania, który umożliwia użytkownikom wózka samodzielne rozłożenie i złożenie wózka. Limit dofinansowania dla lekkich wózków inwalidzkich wynosi 1700 złotych.

Lekkie wózki inwalidzkie kwalifikują się do refundacji co cztery lata dla dorosłych i co trzy lata dla dzieci.

Wózek inwalidzki specjalny – refundacja NFZ

Specjalne wózki inwalidzkie o kodzie P.130 dla dorosłych i P.131 dla dzieci mogą być refundowane, jeśli osoba potrzebuje wsparcia w zakresie poruszania się oraz, w zależności od stopnia niepełnosprawności, dodatkowych funkcji, takich jak stabilizacja pleców lub ułożenie ciała w pozycji pionowej. Należy jednak zauważyć, że wózki inwalidzkie do prysznica i toalety nie podlegają refundacji.

Z elektrycznych wózków inwalidzkich z dofinansowania mogą korzystać dzieci w wieku od 2 do 18 lat oraz dorośli ze schorzeniami neurologicznymi, takimi jak paraliż czy paraplegia. Limit dofinansowania NFZ dla tego typu wózka inwalidzkiego wynosi 3 000 złotych.

Podobnie jak w przypadku wózków inwalidzkich ze stopów lekkich, dorośli mogą ubiegać się o nowy sprzęt co cztery lata, natomiast dzieci co trzy lata.

Czytaj także: 

Jak dostać wózek inwalidzki za darmo?