Elektryczne wózki inwalidzkie to doskonałe rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych, którym zależy na większej mierze niezależności. Ułatwiają one bowiem samodzielne poruszanie się zarówno w domu jak i na zewnątrz. Komu dedykowane są wózki inwalidzkie z napędem elektrycznym? Na jakie funkcje oraz parametry warto zwracać uwagę przy rozważaniu zakupu wózka elektrycznego inwalidzkiego? Oraz z jakim kosztem będziemy się mierzyć przy zakupie? Na powyższe pytania odpowiadamy w tym artykule.

Wózek inwalidzki elektryczny – dla kogo?

Na wózki elektryczne inwalidzkie najczęściej decydują się osoby, których stan zdrowia permanentnie uniemożliwił chodzenie. Wózek elektryczny może bardzo podnieść jakość życia niepełnosprawnych lub w podeszłym wieku. Umożliwia on bowiem przemieszczanie się bez konieczności pomocy opiekuna.

Wózek elektryczny zapewnia również możliwość niezależnego poruszania się osobom, które ze względu na stan zdrowia nie są w stanie codziennie korzystać z wózka manualnego. Zakup elektrycznego wózka inwalidzkiego może być dla nich jedynym sposobem na opuszczenie mieszkania lub nawet pokoju. Może to dotyczyć osób z poważnymi urazami kręgosłupa, porażeniem mięśni, czy też osób w podeszłym wieku.

Wózek inwalidzki elektryczny czy manualny?

Dzięki mocnej, solidnej budowie, wózki inwalidzkie z napędem elektrycznym są dużo trwalszym i bardziej wszechstronnym rozwiązaniem niż wózki manualne bez napędu elektrycznego. O ile wózek manualny sprawdza się jako rozwiązanie tymczasowe lub dla osób o wyższej sprawności, w przypadkach przewlekle uniemożliwiających poruszanie się konieczny jest wózek inwalidzki elektryczny. Ponadto wózki elektryczne zwykle posiadają więcej opcji ustawienia siedziska, co jest bardzo ważne dla użytkowników, którzy spędzają w wózku praktycznie każdy dzień.

Jak wybrać wózek inwalidzki z napędem elektrycznym?

Wózki inwalidzkie elektryczne są oferowane w różnych wyposażeniach i cenach. W zależności od potrzeb użytkownika, która będzie z niego korzystać, warto rozważyć jakie funkcje powinien posiadać.

Jeśli wózek elektryczny będzie używany często na zewnątrz, warto przyjrzeć się rodzajowi ogumienia i stabilności całej konstrukcji. Niektóre wózki wyróżniają się lekkością i możliwością składania, z pewnością więc będą przydatne osobom które potrzebują wygodnie transportować wózek elektryczny.

Z kolei jeśli wózek dedykowany jest osobie z porażeniem mięśniowym lub z bardzo mocno ograniczoną możliwością poruszania się, praktyczne będą wózki inwalidzkie, które są bogate w opcje ustawienia siedziska i oparć. Im więcej opcji, tym większa szansa na zminimalizowanie niewygody, bólu i obciążeń kręgosłupa osoby niepełnosprawnej.

Istotny jest również promień skrętu kół wózka. W wypadku, gdy będzie użytkowany w niewielkich pomieszczeniach mały promień skrętu ma ogromne znaczenie w zwrotności wózków. Ważne jest to również gdy używa się go intensywnie na zewnątrz, gdzie trudno przewidzieć warunki. Warto przyjrzeć się także jakości amortyzowania podwozia – tak by mobilność była komfortowa i nie zadawała bólu. Dobre zamortyzowanie ma szczególne znaczenie na zewnątrz, gdzie trudno zawsze oczekiwać gładkiej, równej nawierzchni.

Ile kosztuje wózek inwalidzki elektryczny?

Cena za wózek inwalidzki elektryczny może wahać się od kilku aż do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Różnica wynika oczywiście z stopnia skomplikowania funkcji wózka oraz wyboru producenta wózków.

Cena bardziej wyposażonych modeli może być wyższa, jednak dzięki niektórym funkcjom taki wózek może naprawdę bardzo ułatwić życie użytkownika. Jeśli niepełnosprawny spędza w wózku większość dnia, dobry dobór wózka ma ogromne znaczenie – nie tylko dla samej wygody, ale i stanu zdrowia. W takim wypadku zawsze warto dopłacić za komfort tak esencjonalnej rzeczy jaką jest wózek inwalidzki elektryczny.