Dziecko na wózku inwalidzkim może świetnie odnajdywać się w nowym otoczeniu pomimo swojej niepełnosprawności. Tak na prawdę wiele zależy od wsparcia zapewnianego ze strony opiekunów. Dowiedz się, co możesz zrobić aby Twoje dziecko mogło co dzień w pełni cieszyć się życiem.

Jak wspierać niepełnosprawne dziecko na wózku inwalidzkim?

Wspieranie dziecka niepełnosprawnego na wózku inwalidzkim to ważne zadanie, które wymaga cierpliwości, empatii i wsparcia ze strony rodziców oraz innych osób bliskich. Oto kilka sposobów, w jaki można wspierać dziecko niepełnosprawne na wózku inwalidzkim:

Zachęcaj do aktywności

Dziecko niepełnosprawne na wózku inwalidzkim nie powinno być ograniczane w swojej aktywności. Należy je zachęcać do różnego rodzaju zabaw, gier i ćwiczeń, które pomogą mu rozwijać umiejętności motoryczne i sprawność ruchową. Można też zapisać je do zajęć sportowych lub terapii ruchowej, które specjalizują się w pracy z dziećmi niepełnosprawnymi.

Wspieraj w edukacji

Dziecko niepełnosprawne na wózku inwalidzkim może mieć trudności z codziennym funkcjonowaniem w szkole lub przedszkolu. Należy więc pomagać mu w nauce, szczególnie jeśli chodzi o pracę z materiałami i podręcznikami oraz korzystanie z urządzeń technicznych. Można też zwrócić się o pomoc do specjalistycznych placówek edukacyjnych lub zasięgnąć porady specjalistów zajmujących się rehabilitacją dzieci niepełnosprawnych.

Ułatwiaj codzienne czynności

Dziecko niepełnosprawne na wózku inwalidzkim może mieć trudności z wykonywaniem codziennych czynności, takich jak mycie zębów, ubieranie się czy jedzenie. Należy więc pomagać mu w tych czynnościach lub szukać rozwiązań ułatwiających im wykonywanie tych zadań.

Dla dzieci z niepełnosprawnością ruchową odpowiedni wózek inwalidzki dobrany do potrzeb i aktywności dziecka niepełnosprawnego jest bardzo ważny. Każde dziecko potrzebuje ruchu, stymulacji i zabawy, a dla niepełnosprawnych dzieci posiadanie wózka pomagającego pokonywanie barier architektonicznych jest kluczem do największej samodzielności.

Wózek inwalidzki manualny – kiedy niepełnosprawne dzieci mogą zacząć korzystać?

Oczywiście w początkowych miesiącach i latach życia niepełnosprawnych dzieci, opiekunowie wykorzystaują wózki spacerowe z odpowiedniej wysokości oparciami wspierającymi poprawną postawę rozwijającego się organizmu. Jednak z czasem, w zależności od danej sytuacji i stopnia niepełnosprawności dziecka, dorosły może zdecydować się na zakup dla swojej pociechy pierwszego wózka manualnego. Wózek inwalidzki aktywny może używać już nawet kilkuletnie dziecko.

Sprawdź ofertę wózków inwalidzkich dziecięcych w naszym sklepie.